- “nem kell” írásbeli megbízás, amely pontosan tartalmazná a megbízó, az ingatlan, az értékbecslő adatait, az értékbecslés célját, az értékbecslő feladatait, a határidőket, az értékbecslés típusát, a benyújtandó dokumentumokat, a díjazást, az ellenérték kiegyenlítésének módját, a megbízás dátumát
- az értékbecslő nincs regisztrálva ingatlan vagyonértékelőként a Főpolgármesteri Hivatalnál
- a potenciális megbízott nem számlaképes
- a megbízott nem rendelkezik a megfelelő jogosítványokkal a konkrét értékbecslés elvégzésére.
- lassú kommunikáció – ajánlattétel, bonyolult, érthetetlen magyarázatok, “ködösítés”
Ha megnézzük az értékbecslő web-oldalát már elve lesz egy képünk: igényes-e, vagy inkább szedett-vedett, összecsapott oldalról van-e szó. Nyelvhelyességi szempontból rendben van-e az oldal, jó-e a tördelése mobil készüléken, jól érthető-e a tartalom. Gyorsan lehet-e megtudni a legfontosabb, minket érdeklő kérdésekre a válaszokat. Érdemes ellenőrizni az értékbecslő szakmai hátterét, végzettségét, szakmai minősítéseit. Ha ezek nincsenek az oldalon – mi alapján döntjük el, hogy kit választunk?
Fontos szempont lehet a kiválasztásnál, hogy milyen tapasztalattal rendelkezik az értékbecslő az adott ingatlan típus értékelésében.
Számomra sokkal egyszerűbb a döntés, ha fotót látok arról, akire munkát szeretnék bízni. Ettől lesz egy első benyomásom, esetleg szimpátiám, kezdődő bizalmam a megbízandó szakértő felé.
A neten való keresgélésnél és cég választásnál én mindig rákeresek a véleményekre. Ki, hogy értékelte az ingatlan értékbecslő munkáját. Ki lehet szűrni a hamis, vagy gépies válaszokat (már ez is következtetni enged az etikai szintre), kinek, hogy tetszett, mit írnak róla – egyáltalán: bárki fontosnak tartotta-e annyira a kapott szolgáltatást, annak minőségét, hogy néhány percet szánjon az értékelésre. Ha nincs értékelés, az is egy értékelés – úgy gondolom.
A második legfontosabb lépés az első kapcsolatfelvétel. Gyorsan felveszi a telefont – visszahív a megbeszéltek szerint? Valóban érdeklődik a munka részletei iránt, kérdez-e, hogy aztán a legmegfelelőbb ajánlatot tudja adni? Beszámol a lehetőségekről?
Milyen a beszélgetés tónusa – érthető a kommunikációja, megnyugtató, vagy inkább még idegesebbek leszünk tőle?
A fenti szempontok többségét természetesen mindannyian figyeljük – így összeszedve, úgy vélem, segítséget jelenthet az ingatlan értékbecslő kiválasztásában.